Jun 28, 2015

13 zanimljivosti koje niste znali o Finskoj i Fincima ( II deo)

Nakon teksta 17 zanimljivosti koje niste znali o Finskoj i Fincima ( I deo), sledi i drugi deo, pa, uživajte u zanimljivim činjenicama koje, verujem, niste znali o Finskoj i Fincima.

Iako su Finska i Severna Koreja udaljene hiljadama kilometara, zapravo ih deli samo jedna država - Rusija.

U Finskoj svi moraju da plate televizijsku taksu bilo da poseduju TV ili ne.

Češki matematičar i lingvista Jakub Marian je na svojoj veb stranici objavio kartu Evrope po prosečnom koeficijentu inteligencije IQ građana pojedinih država. Kartu je uradio na osnovu podataka iz stručnog rada nemačkog psihologa Heinera Rindermanna. Najviši je prosečni koeficijent izmeren u Finskoj (101).Uz grafički prikaz Jakub Marian navodi se da na koeficijent inteligencije u velikoj meri utiče kvalitet obrazovnog sistema, odnosno niži koeficijent prvenstveno ukazuje na slabiju pristupačnost kvalitetnog obrazovanja, a ne na urođenost manje inteligencije.Takođe, i uslovi u kojima se sprovode testiranja mogu uticati na rezultate – u bogatijim državama ti uslovi i mogu biti znatno povoljniji nego u siromašnijima.


Da li ste znali da su zbog prisustva neoklasičnih građevina  u Helsinkiju, koje veoma liče na one u St. Petersburgu, (nekadašnji Lenjingrad), mnogi holivudski filmovi snimani u Helsinkiju, kako bi prikazane scene ispale kao da su snimane u tadašnjem Lenjingradu. Neki od njih su The Kremlin Letter ( 1970) u režiji Džona Hjustona ( scene su snimane na Senat skveru), zatim film Reds, Vorena Bejtija iz 1981 sa Dajanom Kiton... Gorky park ( 1983) režisera  Martina Kruz Smita, sa Vilijamom Hertom u glavnoj ulozi. Takođe, u Finskoj je sniman i film White Nights (1985) sa Izabelom Roselini i Mihailom Barišnjikovim, zatim film Billion Dollar Brain ( 1967) sa Majkl Kejnom i mnogi drugi....
Ono što će vas takođe iznenaditi je i podatak da su se za kultni film Doktor Živago ( Dobitnik pet Oskara), sa Omarom Šarifom i Džuli Kristi u glavnim ulogama, sve zimske scene u filmu snimale u Finskoj, tačnije u gradu Joensuu u proleće 1965. godine.

Majkl Kejn u Finskoj
Majkl Kejn u Helsinkiju
Dolazak Omara Sarifa u Finsku

Snimanje filma Doktor Živago
Verovali ili ne, u Finskoj ne postoje javne govornice. Postojale su nekada davno, i one stoje u Finskoj kao neki simbol prošlosti, ali odavno nisu u  upotrebi jer u zemlji mobilnih telefona svi imaju mobilne telefone i govornice jednostavno nisu potrebne.


Kovanice od 1 i 2 centa u Finskoj  i Holandiji nisu u upotrebi. Kovanica najniže vrednosti koja je u upotrebi je od 5 centi.

U Finskoj, sav prihod iz kockarnica ide u dobrotvorne svrhe ( jedan je čak i u tretman za odvikavanje od kocke )

U Finskoj, četiri puta godišnje je Dan restorana, i toga dana svako može biti ugostitelj, prodavati javno jela i pića, neke svoje domaće specijalitete, bez ikakvih dozvola, ispred kuće. u dvorištu, javno u gradu na tezgi..Alkohol naravno nije toga dana u opticaju.


Ratni poklič Finaca u Drugom svetskom ratu bio je “Tulta munille!”, što doslovce znači (Pucajte im u jaja)


Finska vojska je pesmu Säkkijärven polkka, puštala neprekidno pet meseci, od avgusta 1941.do februara  1942. godine, tačnije 1500 puta, kako bi istrošila baterije sovjetskih radio - kontrolisanih mina u mestu Viipuri. Yleisradio eksperti su pronašli istu frekvenciju i onemogućili Sovjete u njihovoj nameri. 

Poznatog pisca Dž. R. R. Tolkina,upravo je Finska inspirisala da napiše delo Gospodar prstenova, jedan od najpopularnijih bestselera svih vremena. Naime, Tolkin je naučio finski jezik i čitao je finski nacionalni ep Kalevalu, pa ga je to inspirisalo da i on napiše “nacionalni ep” svoje zemlje. U toj knjizi se koristi kvenija jezik (Quenya), koji je jezek vilenjaka. Tolkin je i nakon izlaska Gospodara prstenova nastavio da doteruje kveniju, jer je to bio, po rečima njegovog sina Kristofera,: “Jezik kakav je on želeo, jezik njegovog srca”. Jezik se najviše oslanja na strukturu i gramatiku finskog jezika, jer je Tolkinu finski jezik bio najsavršeniji.


U Finskoj nikada nemojte nositi dami neparan broj cvetova, kao ni belo ni žuto cveće, jer se ono nosi na sahrane.


Iako u Finskoj engleski jezik znaju skoro svi, generacije rođene pre 1965 znaju dobro i nemački jezik, jer im je taj jezik bio prvi strani jezik u školama. Danas se u školama, pored engleskog, najviše traže i uče francuski, ruski i španski jezik.


Jun 27, 2015

Kad dođeš u bilo koji grad...

“Svako ima po jedan grad svoje dvadesete godine, koji je lepši, melodičniji i sunčaniji, nego svi drugi gradovi na zemlji. Grad mladosti,  mesto rađanja svih naših početaka, svih iluzija, prvog ponosa pred životom, prvog prkosa među ljudima, prvog sna među ženama, prvog razočarenja među idejama i principima. Grad, čije se ime izgovara sa ljubavlju onih koji su živeli u njemu i onih koji se možda više nikada neće vratit u njega, ali će ga pamtiti dok su živi. Mladost jedina ostaje u nama kao praznični dan bez prestanka.” 


Jovan Dučić


O nekim gradovima,  priču je pomoću boja ispričao i finski umetnik Sampo Mäkelä. Na jednom mestu tu su i Helsinki, Kotka ( grad autora), Venecija, Rim, Talin, Kopenhagen... Uživajte...








...i tako, čovek mašta od detinjstva o veikim gradovima i slavnim poprištima, ali slavne i odlučne bitke za održavanje svoje ličnosti i ostvarenje svega što ona u sebi nagonski krije, mora da bije tamo gde ga sudbina baci, bog zna na kakvom uskom, bezimenom prostoru, bez sjaja i lepote, bez svedoka i sudije...

Zahvaljujem gospodinu Mäkeli na odobrenju da vam prezentujem ovo  divno koloritno putovanje.